Jdi na obsah Jdi na menu
 


TRENTINO -POZNÁVAT – OBJEVOVAT – NADCHNOUT SE


Příroda stvořila v Trentinu opravdu mistrovské dílo. A člověk je doplnil hrady, paláci, náměstími,uměleckými díly,přehradami,sportovními a kulturními událostmi. Od vykopávek antického města Tridentu, přístupných veřejnosti v podzemí Trenta, po moderní architektonické linie Roveretského muzea Mart,nabízí Trentino svým návštěvníkům obrovské umělecké a kulturní bohatství.V malých a velkých muzeích si můžete prohlédnout mistrovská díla velkých umělců i anonymní starobylé řemeslné výrobky.Obrazek


NA HORÁCH SE PROSTĚ JE


Jen zeshora je vidět opravdu daleko”, Constantin Brancusi


Na horách není nutné dělat nic zvláštního, na horách se prostě je. Nikdo nepotřebuje předpis typu: chodit,šplhat po skalách,plus jízda na horském kole.Při jakkoliv krátkém či dlouhém pobytu v horách je chut k pohybu na čerstvém vzduchu stejně přirozenou, jako objevování nových obzorů,jako přání vyšplhat se až k oblakům, objevit nová údolí,projít se lesem,natrhat náruč květin.Stejně přirozenou je i touha na chvíli se zastavit a zapomenout na čas,odpočinout si na sluncem zalité louce,zatímco zdravý horský vzduch masíruje celé tělo,vdechovat všechny vůně lesa,hlíny a trávy. Zastavit se potom v horské chatě vám připadne jako ta nejpřirozenější věc na světě: necháte se okouzlit chutěmi pokrmů připravených z jednoduchých přírodních surovin, sýrů ze salaší a domácím červeným vínem.Tím nejdůležitějším na horách je vzduch a také slunce, barvy a vítr.Stačí tu jen být, není nutné dělat nic zvláštního.


KRAJ CHUTÍ A VŮNÍ


V Trentinu si stačí vybrat.Jezera,řeky,hory,náhorní roviny,údolí,rozmanitá příroda a různorodé podnebí,od středomořského po vysokohorské, které se odráží v zemělských koltivacích a ve vynikajících,jedinečných místních tradičních produktech.

Rozlehlé vinice,z jejichž révy se získávají vynikající bílá a červená vína – hlavně Marzemino,Teroldego,Nosiola,Vin Santo a vynikající šumivé víno TRENTO D.O.C., a z jejíchž výlisků se vyrábí i tradiční vinné destiláty, o něco výše v horách ustupují loukám a pastvinám,trávě a horským bylinám,díky nimž má zdejši mléko a sýr tak vynikající,nezaměnitelnou chut.Nezapomenme ani na tradiční uzeniny, salaminy, šunka sušená – prosciuto crudo,šunka vařená – prosciuto cotto, a hlavně špíček – libový, vonavý.

V jablkovém kraji – pro mnohé je Trentino synonymem jablek, a ono tomu tak doopravdy je. Mluvíme-li o jablkách,jež se dnes pěstují přírodními metodami,mluvíme o biologickém a integrovaném pěstování,o tradici sahající až do 16.století.Vynikající kvalitu jablek potvrzuje i takzvaná Ochranná známka původu, udělená hned třem odrůdám: Golden Delicious,Kanadská Reneta a Red Delicious. Jak říká i staré italské přísloví: “jedno jablko denně, a doktor může jít o dům dál.”Obrazek

Pohostinnost v horách. Nepostradatelná útočiště, opěrné body jak pro turisty, tak pro obyvatele hor. Horské chaty – Rifugia – představují bezpečné oázy, připravené nabídnout přenocování a teplý pokrm.A nejen to: setkávají se tu alpinisté a výletníci, vypráví staré i čerstvé zážitky a navazují nová přátelství.Horské chaty představují ovšem i důležité pilíře bezpečnosti v horách a ochrany životního prostředí. V Trentinu je těchto chat 138 a dělí se na horské a výletní.

 

PRO ZDRAVÍ TĚLA I DUŠE


Ten zvláštní opojný vzduch,který hledám a nacházím v Trentinu.“ Casaré Musatti


V Trentinu je vám příjemně.Nečeká na Vás nic komplikovaného,jen splynutí s přírodou:hory, lesy,voda,vzduch. Příroda se vám dostane pod kůži se svojí vůní borovic a mechu při procházce lesem,když odpočíváte pohodlně natažení na louce vysoko v horách.Ze všech stran vás obklopují nádherné vrcholky hor,slunce na obzoru dočervena /ale i do oranžova,do růžova/ zapaluje dolomitské skály,potoky bublají svojí věčnou písen,sluneční paprsky a ostrý horský vzduch vám klouzají po tváři,celý člověk se zklidní,duše se vyrovná.ObrazekModerní vědecké studie dokazují,že i střední nadmořské výšky, tedy 1000-2000 metrů, mají příznivý vliv na metabolismus,okysličení krve,puls a tlak,a to dokonce i při krátké dovolené.


KLOUZAT PO VLNÁCHVoda, jeden z charakteristických přírodních rysů Trentina, je také nezbytným elementem pro mnoho sportovních disciplín. Kouzlo potoků, řek a horských jezer nezůstává nijak pozadu za půvabem majestátních vrcholků hor, touha nechat se unášet proudem nebo větrem se ve vás zrodí hned v okamžiku prvního kontaktu s Trentínem.Královnou vodních sportů je zde bezesporu plachtění.Každoročně přitahuje tisíce nadšenců z celého světa, a to zejména do městeček Riva del Garda,Lido di Arco a Torbole.ObrazekKomu by obrovské Gardské jezero nestačilo,může změnit panorama a vydat se k jezerům Molveno,Ledro nebo Caldonazzo.Kromě klidných hladin svých 297 jezer disponuje Trentino i o něco divočejšími vodami: jsou jimi stovky horských potoků a řek, ideální pro jízdu na kajaku a pro rafting, ale také pro hydrospeed:kdy se natažení na speciálním plovoucím bobu řítíte dolů po proudu.Fantastické skoky v proudu, při kterých se vám tají dech.Vodní víry a přírodní bazény, uličky ve kterých proklouznete jak na ledové ploše.Takhle bychom mohli popsat canyoning,mladou sportovní disciplínu,která má ideální podmínky našla právě ve Val di Ledro u jezera Garda a u nás ve Val di Sole. ObrazekDivoké proudy ledovcové řeky Noce ve Val di Sole jsou jako stvořené pro rafting a jízdu na kajaku.


DO HOR ZA ZDRAVÍM


K udržení dobré fyzické kondice není nutné trávit hodiny v posilovně, či jezdit na kole desítky kilometrů.Stačí dokonce jen chodit.A hory v létě jsou přímo ideálním místem pro dlouhé procházky nádhernou,osvěžující přírodou.Sportovat v horách je vůbec zdraví prospěšné:vysoká nadmořská výška a nižší koncentrace kyslíku ve vzduchu upřednostnují lepší okysličení krve a tím pádem svalové hmoty.Po návratu z dovolené na horách do města je náš organismus odolnější a výkonnější.


FITNES V PŘÍRODĚ


V Trentinu jedním z nejoblíbenějších letních sportů je Nordic Walking, prakticky se jedná o chození po horách s oporou speciálních hůlek, napodobující klasický střídavý krok běžkařů.Tento způsob chůze je méně náročný a pomalejší než normální běh a přitom účinnější,jež jednoduchá chůze.Nordic Walking umožnuje udržet tělo v dokonalé formě i díky faktu, že do pohybu se takto zapojuje 90% svalů celého těla.Není proto divu, že se v Trentinu zrodily první tematické areály,takzvané Nordic Walking parky.


NA KOLE VSTŘÍC VOLNOSTI


Trentino je snem každého cyklisty,profesionála i amatéra.Nejen, že projíždíte fantastickou přírodou, ale samozřejmě existuje velký počet cyklostezek a tras jak pro silniční, tak pro horská kola.Na své si příjdou zejména vyznavači obtížných stoupání a dech beroucích sjezdů.ObrazekV oblasti Val di Sole a Brenty je k dispozici víc než dvacet itinerářů pro horská kola, od nejlehčích přejezdů údolím až po Adamello Brenta Bike tour s převýšením 1400 metrů.


SPORTOVNÍ HOROLEZECTVÍ A FERRATY


Když se alpinismus stane sportovní disciplínou, založenou na technice a na rychlosti, přeroste ve Free Climbing: mladou, dynamickou sportovní disciplínu, která nalezla v Trentinu ideální podmínky v podobě přírodních a umělých skalních stěn.Vlastí sportovního horolezectví je pak bezesporu městečko Arco na severním břehu Gardského jezera, kde se každé léto koná renomované sportovní klání Rock Master.

Oproti sportovnímu horolezectví jsou cesty zajištěné ocelovými lanami a skobami – via Ferrata – Obrazekpochoutkou pro všechny obdivovatele hor,amatéry. Všechny dolomitské skupiny jsou protkány ferratami různých obtížností. Od nejlehčích po těžké ferraty už horolezeckého typu.Jednou z nejznáměších ferrat je via ferrata Delle Bochette, která protíná celý masiv Dolomitů Brenta.


MAJESTÁTNÍ SKALNÍ ZAHRADY


Skály nebo oblaka? Jsou opravdové nebo je to jen sen?“ Dino Buzzati


Dolomity je mistrovské dílo přírody, pokrývají značnou část Trentina.Okouzlí vás strmostí skal,proměnlivostí barev,kontrasty. I proto jsou oblíbeným cílem nadšených horolezců,alpinistů a turistů.

Za své jméno vděčí Dolomity přírodovědci Deodatu de Dolomicu z Delfinatu, kterého v roce 1789 jako prvního jejich specifické chemické složení..Tyto hory se totiž zrodily na dně prehistorického moře,jež kdysi celou oblast pokrývalo.Není ale nutné být vědcem, aby vám neunikla ona neuvěřitelná krása Dolomit,stačí jen jednou být svědkem nádherné „enrosadiry“, kdy se hory za úsvitu a při západu slunce zalévají odstíny červené barvy.Obrazek

Hranice Trentina střeží dva majestátní horské masivy: na západě to jsou Dolomiti di Brenta,na východě o něco rozlehlejší Dolomiti di Fassa se skupinami Latemar a Pale di San Martino.


BLEDÉ HORY


Historie alpinismu a lásky k horám nezbytně prochází masívem Dolomiti di Fassa, zvané také „Bledé hory“.Údolí Fassa se pak nachází právě uprostřed těchto „obrů z Dolomitské skály“Na severu najdeme skupinu Sella s průsmyky Passo Sella a Passo Pordoi, ze kterého se dostanete lanovkou až na vrcholek Sas Pordoi. Odtud se vám nabízí okouzlující panorama Dolomit v celé své kráse.Navíc se odtud můžete vydat na celou řadu zajímavých výletů neskutečnou, téměř měsíční krajínou.Snad nejpůsobivější ze všech možných tras vedena vrcholek Piz Boe, zvaný také terasa Dolomit.ObrazekNa východě údolí se k nebi tyčí impozantní hora Marmoláda s ledovcovou čepičkou je nepřehlédnutelnou královnou Dolomitského vesmíru.Obrátíme-li se však na západ, upoutá vás strmé Catinaccio:masiv jako stvořený pro vysokohorské tůry.Hlavní atrakcí jsou tu skalní věžičky Torri del Vajolet, oblíbený cíl horolezců, a také překrásné jezero Antermoia.

Nedaleko odtud leží údolí Val di Fassa, odedávna obývané starobylou menšinou „ladinů“.


KORÁLOVÉ KATEDRÁLY


Pale di San Martino jsou majestátní,elegantní hory z mořského korálu,pyšné katedrály z kamene,charakterizované strmými skalními vížkami,ostrými výčnělky a vysokými kamennými věžemi,jejichž vrcholky se ztrácí v mracích.Geologický původ tohoto horského masivu sahá do doby přibližně před 300 miliony let.V poklidném,poměrně mělkém moři se tehdy rozrůstaly obrovské kolonie korálů, ze kterých se postupně staly korálové útesy vysoké i přes tisíc metrů.ObrazekPo vystoupení hor z vody byly pak tyto korálové útesy modelovány působením atmosferických vlivů až do dnešní charakteristické podoby rozeklaných ostrých skal.ZELENÁ PLANETA


Chráněná přírodní rezervace Adamello Brenta je největší chráněnou oblastí v celém Trentinu a jednou z nejrozsáhlejších v Alpách vůbec.: 620km2, v nadmořské výšce od 470 do 3560mnm.Celá rezervace, vklíněná mezi masívy Adamello Presanella a Dolomiti di Brenta,má jedinečný krajinný ráz.Opravdovými klenoty jsou pak malebná údolí Val di Genova a Val di Tovel.ObrazekV rezervaci volně žijí jeleni,srnci,kamzíci,orli,bílé koroptve,tetřívek obecný a tetřev hlušec,kozorožci a dokonce malá skupinka hnědých medvědů v čele s medvědicí Jurkou dovezenou před léty ze Slovinska.

Národní rezervace Stelvio – Pod orlím nebem.V samém srdci horského seskupení Ortles – Cevedále, mezi údolími Sole,Rabbi a Peio, se nachází Trentinská část Národní přírodní rezervace Stelvio: nedozírné prostory,rozloha 1780 hektarů,nadmořská výška 800 až 3000 metrů.Vrcholky hor zasněžené i v létě, v modřínových a smrkových lesích žijí volně srnci,jeleni,kamzíci a kozorožci.Při procházkách panenskou přírodou snadno narazíte na sviště,hranostaje nebo na lišku.Útočiště tu našlo několik párů orla královského, a již po několik roků můžete na nebi pozorovat také majestátní let orlosupa bradatého,známého i pod jménem sup alpský.


PAMĚTI STÁLE ŽIVÉ


V Trentinu si nemůžete nevšimnout velkého množství hradů v údolích.Hrady a tvrze, používané původně hlavně jako vojenské pevnosti a šlechtická sídla, dnes vypráví o historii a zvycích národů i vojsk,jež v průběhu staletí ovlivnila život tohoto kraje.Nejvýznamějším Trentinským hradem je bezesporu hrad Buonconsiglio v Trentu,historické sídlo Princů – Biskupů, po staletí vládnoucích městu a z něj celému kraji.


ZVUKY DOLOMIT


Za horkých letních měsíců se celé Trentino stává divadelním jevištěm a koncertním podiem pod širým nebem.V nepřetržitém sledu se tu střídají zajímavé kulturní akce, mezi nimiž nad jiné vynikají „Zvuky Dolomit“ , „Dolomity a mír“ a „Agriculture“Tři fantastické,neobvyklé kulturní události plné emocí, které vám krok za krokem přiblíží onen unikátní svazek kultury a přírody,díky němuž je turistická nabídka dovolené v Trentinu tak jedinečná a osobitá.ObrazekZvuky dolomit je festival hudby na vrcholcích hor.Význační přední představitelé hudební scény koncertují na náhorních planinách,na skalnatých vrcholcích a v těch nejmalebnějších zákoutích Dolomit.


OD DOLOMIT PO GARDSKÉ JEZERO


Až budete hledat ráj, tak tady ho najdete“ J.C.


Na poměrně malém území nabízí Trentino rozmanitou škálu podnebí a typů krajin: od Alp po palmy na pobřeží Gardy, od štiplavě studeného vzduchu hor po příjemné jezerní klima.Od Dolomit po Gardské jezero. Tak se představuje Trentino, měnící se před Vašima očima, podobně jako se během jednoho představení střídají kulisy a mění děj. Strmé hory,alpinismus,hustá síť horských stezek,chození a zas chození,poklidná modrá hladina jezera,plachetnice a surfové prkno,zpěněné proudy horských potoků,rafting a canyoning.ObrazekAle také zeleň lesů,odpočinek,posezení pod jasnou oblohou, kdy vám nezbyde,než mlčky obdivovat rozeklané siluety skalních věží a vížek, těch přírodních katedrál,které jeden zvědavý francouzský přírodovědec shledal odlišnými od normálních skal, a jež nazval svým jménem:Domieu – DOLOMITI

 

ZIMA V TRENTINU


Obrazektak ta je beze slov .....


JAK SE DOSTAT DO TRENTINA


Do Trentina se pohodlně dostanete ze severu,z jihu, a to jak vlakem/železniční trasa Verona-Brennero-Mnichov/,tak autem po Brennerské dálnici A22, nebo moraváci to mají blíž dálnicí od Klagenfurtu – Lienz.Do Trentina jezdí I pravidelná autobusová Linka – Brno – Praha – Plzen – Mnichov – Insbruck – Bolzáno – Trento – Miláno. V Trentu navazuje soukromý vláček Trento – Malé, který má konečnou stanici u nás v Marillevě.Tento vláček vás proveze nekonečnými jablečnými sady Val di Non a potom vystoupá do Val di Sole. Nebo se dá přesednout na vlak Trento – Benátky, který projíždí údolím Valsugana.

Letiště jsou trochu z ruky, ale jezdí z nich shuttle bus do hor. Takže si můžete vybrat z následujících letišt: Verona – 90 km, Brescia – 135 km, Venezia /Benátky/ 163 km, Bergamo 180 km a Miláno 250 km. Autem je to z Prahy I z Brna přibližně 6 hodin cesty.

 

Náhledy fotografií ze složky DOLOMITY